לימודי תיאטרון בובות והפעלת תיאטרון בובות היא אומנות עתיקה ומסורתית בקרב תרבויות שונות בעולם, כאשר בכל אחת מהן הוא מתאפיין בתכונות אחרות, בחזות מיוחדת ובטכניקה נפרדת. כפי שברור משמו, את תפקיד השחקנים במחזה תופסות בובות, כאשר בכל מסורת משמשות לכך בובות ייחודיות; בובות בד או מתכת, יצוקות או סרוגות, פשוטות או מורכבות, גזורות מנייר או מגולפות מעץ. ישנן אלו המופעלות באמצעות חוטים, ואחרות בעזרת מוטות או אחיזה ישירה בעוד המפעיל מסווה עצמו בכסות שחורה, בובות כפפה, ובימינו אפילו בעזרת שלט-רחוק ללא מגע ישיר. תיאטרון הבובות הוא למעשה אבי אבות הסלפסטיק והאנימציה; כפי שכיום אנחנו נוטים לקבל בהבנה סרטים מצויירים גדושים באלימות קשה, אשר לא היתה נסבלת אילו שימשה שחקנים בשר ודם, כך ניתן להקצין את תגובותיהן של הבובות במחזה, ולהביע אבסורד, ביקורת או אלימות אשר לא יכלו להתקבל בעין יפה מצד שחקנים אנושיים.
לימודי תיאטרון בובות
דוגמה מפורסמת לכך היא אצל הזוג הראשון של תאטרון הבובות – פאנץ' וג'ודי, זוג דמויות אשר כיכבו משך מאות שנים במחזות רבים בכל רחבי אירופה החל במאה ה-17. פאנץ', אשר נקרא באיטליה פולצ'ינלה. בצרפת פולצ'ינלו ובגרמניה קאספרל, הוא רמאי, אלים ונבל, אך חביב על הקהל האנרכיסטי בשל הלעג אותו הוא מביע כלפי משפחתו, השוטרים, השופטים ואפילו כלפי הדת.
במהלך העלילה הקומית המסורתית במופע שלהם, מכה פאנץ' את בנו התינוק הקרוקודיל עד מותו. כאשר נוכחת בכך ג'ודי, ומביעה תרעומת על הרג בנה בידי בעלה, הוא אינו מהסס והורג גם אותה, ואחריה גם את השוטרים אשר באים להענישו. מיותר לציין כי התרחשות שכזו לא תיתכן בשום אופן במחזה תיאטרון סטנדרטי, העובדה כי את העלילה החולנית הזו מגלמות בובות, היא זו המאפשרת לה להתרחש. בעלילה טיפוסית אחרת גונב פאנץ' לחם, ונענש על כך בתלייה בכיכר העיר. קהל הצופים במופע, אשר מזדהה עם העוול, נקרא על ידי גובה-הכרטיסים ועוזר המופע להביע מחאתם בקול, להשתתף גם הם באופן פעיל בהתרחשות, וכך להביע בסיוע מופע הסאטירה מחאה אנטי-ממסדית, אשר היתה כמובן אסורה לחלוטין באותם ימים.
 
בעידן טרם הקולנוע, הטלויזיה והאלקטרוניקה הבידורית, היה תאטרון הבובות כלי פשוט וזמין, אשר גם פותח דלת לעושר עיצובי ועלילתי, וגם מאפשר להעלות בין רגע מופע פרוע, שלם ומהנה, בעיקר עבור קהל ילדים נלהב. גם עם חלוף השנים נותרה אומנות זו חיה, תוססת ואהובה על הקהל; אחד הקורסים המעניינים והמיוחדים אצלנו באתר קורסים ובכלל הוא לימודי תיאטרון בובות. מדובר בלימודים שהם רב תחומיים ומולטי דיסציפלינריים, הפונים אל בעלי יכולות אומנותיות, חשיבה יצירתית, דימיון מפותח, ויחד עם זאת, גם בעלי ידי זהב. אלו הם לימודים שמיועדים לאנשים אשר מתכוונים לעבוד בתעשייה, ויחד עם זאת גם לבעלי מקצועות אחרים, אשר רוצים להעשיר את מגוון הכלים שבידיהם ולהשתמש בתורה זו ככלי טיפולי כמו מורים וגננות, תרפיסטים, פסיכולוגים ויועצים.
 
מה לומדים
לימודי תיאטרון בובות כוללים חלקים תיאורטיים ועיוניים והתנסות מעשית. התיאורטיים כוללים את ההיסטוריה של התחום, זרמים בו בתרבויות שונות עתיקות ועכשוויות, שפת התיאטרון, המחזה, תסריטאות, סוגי בובות ועוד. ההתנסות המעשית כוללת בניית בובות מחומרים שונים ובטכניקות מגוונות, הפעלתן והתנועתיות שלהן, יצירת דיאלוגים ביניהן, בניית תיאטרון ותפאורה המתאימה לו, שימוש בתאורה ובאפקטים של קול.
קרא עוד על לימודי תיאטרון בובות

נמצאו 2 קורסים

טכניקות בעיסת נייר לבניית בובת תאטרון


בית 9 בית ספר יוצר לתיאטרון בובות
קורס מעשי ועיצובי אשר יעניק לכם כלים וידע לבניית בובת תיאטרון מקצועית מהתכנון עד לביצוע. במהלך הקורס תתכננו בובה בהתייחס לאופייה הייחודי, תלמדו כיצד להעניק לבובה הבעות בתווי הפנים ובג'סטות
חיפה

מתיאטרון נייר לקליפ מצולם


בית 9 בית ספר יוצר לתיאטרון בובות
קורס זה יעניק לכם כלים ליצירת סרטונים (שירים או סיפורים קצרים) ב"ואן שוט", צילום רציף ללא קאטים, תוך שימוש בבובות קרטון בעלות מנגנונים מורכבים, ותפאורות נייר וקרטון בטכניקות שונות. במהלך הקורס
חיפה
Personal Service

אנחנו נעשה את כל העבודה בשבילך

עדיין מתלבטים? לקבלת מידע נוסף ללא התחייבות

שלח פניה

מאמרים

משחק ותיאטרון - הלימודים והמקצוע

אם מאז ומתמיד אהבתם לקבל, להחליף דמויות ולהיות במרכז הבמה, זה הזמן לגשת ללימודי משחק ותיאטרון שיממשו את הפוטנציאל החבוי.

העם הלא מספר

מחקרים מראים, וגם הסתכלות פשוטה מראה, שהילדים של היום קוראים הרבה פחות מהילדים של פעם. מרוב הסחות דעת בצורת מחשב, טלוויזיה,

מתעניין בלימודים?
הדרך הקלה לאיתור קורס

לקבלת מידע נוסף ללא התחייבות:

אני מסכים/ה לתנאי השימוש ומדיניות הפרטיות
חזרו אלי

מסננים בתחום לימודי תיאטרון בובות