התיאטרון הוא אחת מאמנויות הבמה העתיקות ביותר, המאגד בתוכו למעשה את כל אמנויות המופע. ראשיתו עוד בימי יוון העתיקה, במחזות אשר במרכזם שימשה על הבמה מקהלה אשר סיפרה את העלילה. עם חלוף השנים התפצלו ממנה שחקנים אשר גילמו את התפקידים הראשיים במעשה, ובהמשך טבעי למגמה הופיעו גם שחקני המשנה. מנקודה זו והלאה החלו להתפצל המחזות לשלושה סוגים: קומדיה, טרגדיה וסאטירה, והניחו את היסודות לתיאטרון המודרני כפי שהוא מוכר לקהל היום.
בימינו לימודי תיאטרון כוללים סוגים רבים ומגוונים כמו בלט, אופרה, הצגות ילדים ונוער, מלודרמה, תיאטרון רחוב, פנטומימה, מחזמר, תיאטרון בובות, קבוקי, תיאטרון צלליות ועוד ועוד. אין כמעט תרבות בה התיאטרון אינו נוכח, כולל כאלו בהן אינם נוכחים ז'אנרים אמנותיים מודרניים יותר. בארץ ישראל למשל, נפתחת ההיסטוריה של התאטרון כבר עם פתיחת המאה העשרים, וגם כיום פועלות במדינה כעשרים קבוצות תיאטרון, מרפרטוארי ועד פרינג'.
לימודי תיאטרון  
אפשרויות הלימודים
מכיוון שמדובר במסורת כה עתיקה ומגוונת, התפתח ברבות השנים מכלול ידע רחב מאוד, אשר כדי ללמוד אותו לעומקו מתקיימים לימודי תואר אוניברסיטאיים בבימוי ותיאטרון. קטגוריה זו באתר, לעומת זאת, אינה כוללת לימודים אקדמיים בתחום, אלא מתרכזת בתחומים נלווים כגון קורס תיאטרון בובות, מספרי סיפורים, פנטומימה, קורסי העשרה במשחק ובתולדות הז'אנר או צפייה מודרכת בהצגות נבחרות. באופן כללי ניתן לומר כי הלימודים בה משרתים ומתאימים לאלו שכבר למדו תיאטרון, משחק או בימוי ומעוניינים להעשיר את ידיעותיהם בנושא, או עבור מי שמעוניינים לעסוק או להכיר אותו כחובבים.
 
מורים ללימודי תיאטרון הם בדרך כלל אנשי מקצוע שמצד אחד עוסקים בו באופן פעיל, ומצד שני מעבירים את הידע שצברו בענף, ביניהם ניתן למצוא שחקנים ידועים מהשורה הראשונה, המתפקדים כמורים לתיאטרון. צפייה בהתנהלות של שחקן איכותי, וקבלת עצות וטיפים מניסיונו העשיר הם בהחלט ידע משמעותי שלא כתוב בשום ספר לימוד, ועבור חווייה זו לבדה כדאי לשקול להרשם ללימודים.
 
תחומי עיסוק במקצוע
מי שלמדו תאטרון במסגרת זו או אחרת יכולים למצוא מגוון גדול של עיסוקים סביב תעשייה זו. בוגר לימודים בתחום יכול להשתלב באחד התיאטראות הרפרטוארים הרבים בארץ, ויש כאלה בכל הערים הגדולות. בנוסף לכך, יש תיאטראות מסחריים, חובבים וגם אוונגרדיים שמעלים הצגות ומופעים. בארץ גם מספר לא מבוטל של תיאטראות לילדים ולנוער אשר מעלים הצגות בפני תלמידי בתי ספר בשעות הבוקר, כחלק מחינוך לצפייה. הבוגרים אשר סיימו לימודי תאטרון יכולים להשתלב בתחומי עיסוק נוספים, בהם בימוי, מחזאות, הפקה, מחקר, הוראה בחוגים, הקמת תיאטרון קהילתי או כתיבת ביקורות. ניתן למצוא קורסים של לימודים בתחום התיאטרון בתל אביב, רמת גן, ירושלים, עכו, חיפה, קריית טבעון ועוד.
קרא עוד על לימודי תיאטרון
Personal Service

אנחנו נעשה את כל העבודה בשבילך

עדיין מתלבטים? לקבלת מידע נוסף ללא התחייבות

שלח פניה

מאמרים

קורסי משחק ותיאטרון: רק אם יש לך את זה

איך הפכנו לעולם בו הטלוויזיה, הרשת, העיתונות והרדיו מוצף בכל כך הרבה כוכב ריאלטי עד שהם הופכים להיחשב כשחקנים? ישבתי

לימודי תיאטרון: עוד מסלול בדרך לטיפול

אין ספק שהמטרה העיקרית של סטודנטים לתיאטרון היא הבמה של הקאמרי (או של תיאטרון גשר או של הבימה או של תיאטרון חיפה וכו'),

מתעניין בלימודים?
הדרך הקלה לאיתור קורס

לקבלת מידע נוסף ללא התחייבות:

אני מסכים/ה לתנאי השימוש ומדיניות הפרטיות
חזרו אלי

מסננים בתחום לימודי תיאטרון