לימודי שמאות מקנים התמחות במקצוע יציב ושימושי; שמאי עוסק בהערכות שומה, המגדירות שווי כספי של רכוש, או נזק שנגרם לו. המקצוע מתחלק למספר התמחויות משנה:
שמאי רכוש - כשמו כן הוא, קובע שומה במקרים של נזק כמו גניבה, שריפה או מלחמה, בדרך כלל לצורך פיצויים.
שמאי רכב – קובע שומות לכלי רכב, חוות דעתו המקצועית נדרשת לקביעת ערך בעת קנייה ומכירה של מכונית משומשת, אבל בעיקר במקרים של תאונה להערכת פיצויים בגין ירידת הערך, וקביעת חבות מצד חברת ביטוח והאשמים במקרה.
שמאי מקרקעין - מעריך שווי של נכסי מקרקעין. אדמות הן הנכס היקר ביותר, בוודאי בארץ קטנה וצפופה כמו ישראל, שווי הקרקע הוא מרכיב קריטי במקרים של השקעה בנכס העומד עליה, והערכת השמאי דרושה בכל מקרה של שינוי בה, בין אם הנפקה בורסאית, שינוי במרכיבי הבעלות, תמורות בדרך השימוש בה או בתכנון ושינוי בנכסים הניצבים עליה.
שמאי ימי – מעריך שווי כלי שייט ומטענים, כולל מטען אווירי, ומשערך נזקים העלולים להיגרם לכלי ההובלה או לסחורה המשונעת עצמה.
שמאי חקלאי – קובע שומה במגזר החקלאי, הן לרכוש ולמיכון והן לתוצרת עצמה, כולל גניבות חקלאיות ונזקי טבע.
סוקר – מועסק על ידי חברות ביטוח לצרכי סיקור סיכונים והערכות שומה פנימיות לתמחור פוליסה.
לימודי שמאות  
עבודת השמאי היא אחראית מאוד משני טעמים עיקריים; הראשון הוא העיסוק בהון גדול, לפעמים גם סכומי עתק, שכל שבריר אחוז בהם הוא בעל משמעות גדולה, והשני הוא החובה לאובייקטיביות. החלטות השמאי לעתים חורצות גורלות, לכן הוא למעשה שופט ובורר בזעיר אנפין, המחוייב ביושרה רבה וחוות דעת נטולת פניות. אי לכך המקצוע דורש הסמכות מסודרות ורשמיות, המפוקחות על ידי מועצת שמאי המקרקעין העורכת את בחינות הרישוי. רק בכפוף אליהן ניתן להירשם בפנקס שמאי המקרקעין ולעסוק בפועל במקצוע. לעומתם, שמאות הרכב מפוקחת על ידי משרד התחבורה, והרישוי לעיסוק מקצועי כסוקר או שמאות ימית וחקלאות הוא פשוט הרבה יותר, וכולל הרבה פחות חסמים.
 
מהלך הלימודים
לימודי שמאות שונים זה מזה בהתאם לסוג ההתמקצעות. לא ניתן לגשת ללימודי שמאות מקרקעין ללא תואר אקדמי, ובנוסף אליו נדרש התלמיד לעוד שלוש שנות לימודים וסטאז'. לעומתו שמאי רכב נדרש לכ-450 שעות לימוד, אותן ניתן ללמוד במסלולי ערב נוחים. יש לבדוק באתר פרטנית כל קורס בו אתם מתעניינים כדי לקבל תמונה מדוייקת לגביו.
 
במסגרת הלימודים מופיעים נושאים שונים שקשורים לתחום, למשל לימוד שמאות מקרקעין, מהי שומה והערכת שווי נכסים, דיני ביטוח, אלקטרוניקה, ניהול משרד, עריכת טבלאות איזון, לימודי מקרקעין, עריכת שומות היטלי השבחה, שומה לפיצוי בגין הפקעות, אומדן כפל שווי על ביצוע חריגת בניה,  פיצויים בגין נזקי תכנון, ערך נכס למכירה, ערך נכס לבטוחה, חקר תאונות ועקרונות הביטוח. מדובר במקצוע מאתגר במיוחד אך מתגמל למדי. למעשה על ידי היכרות של התחום, ניסיון וכמובן יושרה ניתן לזכות בהכנסה נאה, כמו למשל מייעצים לחברות שונות כמו חברות ביטוח ובתי משפט על בסיס קבוע ומכאן אפשרויות התעסוקה הן מגוונות למדי. לימודי שמאות מתקיימים במוסדות שונים ברחבי הארץ בין היתר בחיפה, תל אביב, ירושלים, פתח תקווה ועוד.
קרא עוד על לימודי שמאות

נמצאו 8 קורסים

שמאות מקרקעין


פסגות שמאות
מסלול שמאות מקרקעין מכשיר אתכם לקראת בחינות מועצת שמאי המקרקעין. הלימודים כוללים שלושה שלבים: שלב ראשון - 12 קורסים. 11 קורסים שבסיום כל אחד מהם תוגשו לבחינה של מועצת שמאי מקרקעין.
רחובותקורס אינטרנטי

שמאות מקרקעין


מכללת אפיק
בשנים האחרונות התבסס מקצוע שמאות המקרקעין כאחד התפקידים הנחשקים ביותר בענף הנדל"ן, אלא שמאידך ע"פ נתוני השמאי הממשלתי סובל המקצוע ממחסור חמור בכוח אדם. מכללת אפיק מעניקה לכם את האפשרות להשתלב
רחובותפריסה ארצית

שמאות רכב


מרכז השתלמויות רופין
הכשרה במגוון רחב של נושאים הקשורים כולם לתחום עיסוקו של שמאי הרכב. מסלול זה הוא תנאי חובה לקבלת רשיון שמאות רכב. בנוסף אליו ולמילוי הטפסים המתאימים, יהיה על הבוגרים להתמחות
מדרשת רופין - עמק חפר

שמאי רכוש בפיקוח משרד העבודה


מכללת אורנס לניהול
קיים בארץ מחסור גדול בשמאים, וזאת בשל ריבוי התביעות אל מול מיעוט השמאים, כשעל פי סקר עדכני קיימים בישראל לא יותר מ-250 שמאים אלמנטריים (רכוש). עובדה זו מובילה את שמאי
חיפהחדרהקורס אינטרנטי - פריסה ארצית

שמאי נזקי רכוש


מכללת מישלב
שמאות רכוש עוסקת בהערכת שווי רכוש עבור תביעות ביטוח, מנהלי עזבונות, בתי המשפט ועבור כל מטרה אחרת. שמאי רכוש הינו מקצוע בעל ביקוש גבוה ויש  בחוות דעתו כדי להיות כלי
תל-אביב

שמאות מקרקעין


הטכניון - לימודי המשך
שוק הנדל"ן, המהווה את אחד ממנועי הצמיחה של המשק, הפך לשוק מתוחכם ומורכב הכולל לא מעט "שחקנים" כגון: הממשלה, הבנקים, חברות ביטוח, חברות בנייה, משקיעים מהארץ ומחו"ל ואזרחים מן השורה.
חיפהתל-אביב

שמאות רכוש וחקלאות


פסגות שמאות
תפקידו של שמאי הרכוש והחקלאות הינו להעריך נזק לרכוש במקרים של שריפה, אסונות טבע, נזקי רטיבות, טרור, מלחמה ועוד. עליו להעריך את הנזק, לתת את חוות דעתו על נסיבות האירוע
רחובותקורס אינטרנטירמת גן

שמאי נזקי רכוש - חיפה


מכללת מישלב
שמאות רכוש עוסקת בהערכת שווי רכוש עבור תביעות ביטוח, מנהלי עזבונות, בתי המשפט ועבור כל מטרה אחרת. שמאי רכוש הינו מקצוע בעל ביקוש גבוה ויש  בחוות דעתו כדי להיות כלי
חיפה
Personal Service

אנחנו נעשה את כל העבודה בשבילך

עדיין מתלבטים? לקבלת מידע נוסף ללא התחייבות

שלח פניה

מאמרים

קורס שמאות: שמאי לכל נכס

תפקידו של שמאי הוא לתת הערכה לשווי של נכס ומתוך כך גם להעריך נזק שנגרם לו ואת גובה הפיצוי שעל בעל הנכס לקבל. התפתחות

ארבע סיבות להסבה מקצועית

שינויים הם תמיד דבר מפחיד ורובנו נעדיף להישאר עם הרע המוכר לנו מאשר לקחת סיכון ולאבד את המקום המוכר והנוח. עם זאת לעתים

קורס מקצועי או תואר אקדמי

רבים מבין הסטודנטים לעתיד החלו שואלים את עצמם אם יש דרך 'לעקוף' את המוסדות האקדמיים ולרכוש השכלה ומקצוע שלא