מקרא M.A. ביהדות

מעוניין להתקדם צעד אחד קדימה

לעבר השכלה מקצועית מעשירה?
פנה אלינו עוד היום לקבלת פרטים ונשמח
לסייע לך בקבלת החלטה!

על הקורס

סילבוס

תמונה באתר קורסים

לימודי המקרא מכוונים להביא את התלמידים להבנת הצורות השונות של הספרות המקראית לפי הקשרן הספרותי וההיסטורי, לעודד פיתוח גישה ביקורתית וכן מסורתית אל הטקסט, ולבחון את תפקיד המקרא בלימודי היהדות ואת משמעותו כמשאב חינוכי. יש לשאוף ללמוד מגוון רחב של קורסים: תרגילי טקסט, קורסי חתך, קורסי נושא, וקורסים בפרשנות המקרא. כל מתמחה במקרא כתחום ראשי יתבקש ללמוד לפחות סמינריון מתקדם אחד במקרא במשך לימודיו.

 

מקום הלימודים

ירושלים

 

מתכונת הלימודים

יום לימודים מרוכז משך שנתיים או שלוש
 

תנאי קבלה

תלמידים יתקבלו על ידי ועדת הקבלה של התוכנית. יתקבלו רק בעלי תואר ראשון, עם ציון ממוצע לתואר 80 ומעלה. תינתן עדיפות לבעלי תואר ראשון במדעי היהדות. תלמידים החסרים רקע במדעי היהדות עשויים להתקבל על תנאי של קבלת ממוצע של 80 בקורסי ההשלמה. מועמדים מתאימים יוזמנו לראיון אישי עם היועץ/ת האקדמי/ת של התוכנית. לאחר מכן קבלתם תידון בוועדת הקבלה של התוכנית. מילגת לימוד ע"ס 5000 ש"ח.

 

הסמכה

תואר שני במדעי היהדות. מוכר ע"י המועצה להשכלה גבוהה

  
נושאי הלימוד
נביא ומלך ומה שביניהם -  ד"ר אסנת ברתור
ספר שמואל מתאר את המעבר מצורת שלטון אחת לאחרת - משלטון תיאוקרטי, בתיווך המנהיגות הכריזמטית של ה"שופטים", לשלטון מלוכני. תקופת המעבר מאופיינת, מטבע הדברים, באמביוולנציה ובעימות בין תפישות פוליטיות ותיאולוגיות שונות, אך הרגע ההיסטורי והסיפור הפוליטי אינם מתוארים מעמדה פילוסופית או תיאורטית. הפוליטיקה והתיאולוגיה מצויות רק ברקע הדברים, והסיפור ההיסטורי מסופר דרך חיי הדמויות, יחסיהן, ובעיקר התהפוכות שחלו בהם. הקורס יעסוק בעימותים הרעיוניים אך יתמקד בעימותים הבין אישיים - הדמויות ומערכות היחסים שביניהן תיבחנה מנקודת מבט פסיכולוגית, שלעיתים תחדד את ההבנה ביחס לאירועים המתוארים ולעיתים תחתור תחת הכתוב.

עיונים בספר שיר השירים -  ד"ר גורג' סברן

קריאה צמודה של שיר השירים על ידי פרשנויות מגוונות, כמו אלגוריה ומטאפורה, שירי פולחן מול שירי אהבה, מגדר וחברה. בין הנושאים הנלמדים: היחס בין שה"ש לבין שירי אהבה במזרח הקדום; שאלת ה"עלילה" של שה"ש והתפתחות הדמויות לאורך הספר; בין חלום למציאות בתיאורי החלום בפרקים ג' ו-ה'; "גן נעול" מול "באתי לגני" - בין איפוק לסיפוק; המתח בין הדימוי החומרי לבין הטבע בתיאור הגשמי של האהוב והאהובה.

ביקורת המקרא ואמונה יהודית - ד"ר דוד פרנקל

קורס זה עוסק במתח שבין אמונה יהודית (לגווניה) וביקורת המקרא. ננסה להגדיר את תחומי המתח, לראות כיצד התמודדו חז"ל, פרשני והוגי ימי הביניים, והוגי דעות מן העת החדשה במתחים אלה, ולבחון את מידת הרלוונטיות של התמודדויות אלה לאמונה יהודית היום. מטרת הקורס היא לעזור למשתתפים לגבש השקפה אישית שמשלבת גישה ביקורתית למקרא (וליהדות בכלל) עם אמונה יהודית וערכים רוחניים. המשתתפים יתבקשו להציג בשיעור דברים בענין זה לשם דיון כללי
מקרא M.A. ביהדות

תמונה באתר קורסים
  • סניף ירושלים

הסילבוס של מקרא M.A. ביהדות טרם עלה לאתר.
רוצים לקבל מידע עדכני לגבי הקורס הזה? פשוט מלאו את הפרטים ונחזור אליכם!

Personal Service

אנחנו נעשה את כל העבודה בשבילך

עדיין מתלבטים? לקבלת מידע נוסף ללא התחייבות

שלח פניה

מתעניין בלימודים?
הדרך הקלה לאיתור קורס

לקבלת מידע נוסף ללא התחייבות:

אני מסכים/ה לתנאי השימוש ומדיניות הפרטיות
חזרו אלי
students

מעל עשור שצוות אתר קורסים פועל למתן שירותי ייעוץ לימודים, נשמח לעזור גם לך!