שירות אישי לבחירת קורס
077-7060890
דף הבית הכשרה מקצועית לימודי מחשבים לימודי עיצוב מקצוע טכני קורסים בניהול לימודי הנדסאים
מיקום באתר: דף הבית » הפרדה בין גברים ונשים בלימודים תורמת להישגים

הפרדה בין גברים ונשים בלימודים תורמת להישגים

שי כהן

קיימים הבדלים ביכולות ובכישורים המולדים בין גברים ונשים, ולימודים נפרדים מאפשרים למקסם את ההישגים

לאחרונה עלה נושא ההפרדה בין גברים ונשים בלימודים לכותרות בעקבות מודעת פרסום מטעם משרד החינוך שהציעה מלגות למוסדות אקדמיים חרדים המקפידים על הפרדה בין המינים. לימודים נפרדים של גברים ונשים נתפסים בחוגים מסוימים כמיושנים, או אף כפגיעה בזכויות הפרט ללמוד בכל מוסד שיחפוץ, אולם מחקרים שנערכו בארץ ובעולם העלו שלימוד בנפרד משפר את התוצאות של שני המינים.

לימודים מעורבים גורמים להסחות דעת רבות של נערים ונערות בבית הספר, וגם של גברים ונשים בוגרים. תשומת הלב, האנרגיות והריכוז שאמורים להיות מרוכזים בקליטת חומר הלימודים מופנים להרשמת בני המין השני, הימנעות ממבטים שעלולים להיתפס במטרידים ודברים לא ענייניים אחרים.

 

קיימים הבדלים ביכולות ובכישורים המולדים של גברים ונשים. בעידן "התקינות הפוליטית" שבו אנו חיים מאוד אופנתי לטשטש את ההבדלים בין המינים – ופעמים רבות גם בצדק. אולם בכל הקשור ללימודים, קיימים מסיחים ברורים ופערים מסוימים העלולים לגרום חוסר הצלחה בקרב התלמידים – בנים ובנות כאחד, כאשר בלימוד הנפרד ניתן "לרוץ קדימה" בתחומים החזקים ולתת דגש מיוחד לתחומים החלשים יותר, בהתאם להרכב הכיתה.

ההבדלים בצורת החשיבה בין גברים ונשים הם מורכבים, אבל ממחקרים שבוצעו בארץ ובעולם, בין היתר על ידי משרד החינוך של מדינת ישראל, עולה כי נשים מצטיינות במקצועות המילוליים יותר מגברים ואילו הגברים מצטיינים במקצועות כמו מתמטיקה, גיאומטריה ותפישת המרחב יותר מנשים. לימוד משותף מתבסס פעמים רבות על המכנה המשותף הנמוך יותר, מעכב לחינם את מי שקלטו את החומר ולא נותן די הצורך למי שזקוקים לתרגול נוסף.

 

למרות שההבדלים שציינתי ידועים לאנשי חינוך רבים, הלימודים הנפרדים לא נפוצים מחוץ למגזר הדתי ויש לכך לטעמי מספר סיבות:

כסף - למוסדות ולחברות שמעבירות את תוכניות הלימודים יש ענין בקיום קורסים משותפים בשל היעילות הארגונית והחיסכון הכספי שיש בכך. כיתות מעורבות מאפשרות לרכז ביתר קלות את מספר התלמידים המינימלי ולהגדיל את מספר התלמידים בכל כיתה.

עניין - גם התלמידים מעוניינים לעיתים בלימודים מעורבים מאחר והם אינם מודעים לפגיעה שיכולה להיות בכך בהישגיהם והם רואים בלימודים אפשרות למפגשים חברתיים והכרות עם בני המין השני.

 

חשוב שנפריד בין עיקר וטפל; התלמידים במוסדות האקדמיים ובקורסי ההכנה הם לרוב בגיל שבו הסקרנות כלפי בני המין השני גדולה, וחלקם נמצאים בשלב שבו הם שוקלים ובוחנים בני זוג עימם ירצו לחלוק את חייהם. דבר זה מובן וטבעי, אך ככל שנשמור זאת לשעות הפנאי ומחוץ למערכת הלימודים, כך ירבו התוצאות וההישגים שבשבילם אנחנו באים ללמוד.

שי כהן, בעלים ומנכ"ל של בית הספר לפסיכומטרי "חכימא", המעביר קורסים נפרדים לנשים ולגברים בכל הארץ.


קורסים לנשים בלבד, קורסים לגברים בלבד, לימודים בהפרדה, הדרת נשים, אפליית נשים, נשים בלבד, גברים בלבד, קורסים למגזר הדתי

לקבלת מידע ללא עלות וללא התחייבות – מלאו פרטים ונחזור בהקדם
מסכים/ה לתנאי השימוש ומדיניות הפרטיות
 
מכינת ריענון ללימודי תואר
מכינה עבור בעלי תעודת בגרות שאינם עומדים בתנאי הקבלה ללימודים, אך מעוניינים בלימודים אקדמיים, המציעה רענון של חומרי לימוד יחד עם הכנה לתואר הראשון. הבוגרים אשר עומדים בממוצע הנדרש (ולעתים גם בדרישת...
סניפים
עכו
פסיכומטרי ללקויי למידה
קורס הפסיכומטרי עם מטרה אחת – לסייע ללקוי למידה ובעלי הפרעת קשב וריכוז להגיע לשיא האישי שלהם בבחינה הפסיכומטרית. הקורס נבנה במיוחד עבור לקויי למידה, ועקרון זה חוזר בכל היבט של הקורס. חומ...
סניפים
תל אביב,ירושלים,חיפה,באר שבע,מודיעין
פסיכומטרי
הבחינה הפסיכומטרית מטעם המרכז הארצי לבחינות ולהערכה נועדה לחזות סיכויי הצלחה של מועמדים ללימודים גבוהים על ידי בדיקת יכולתו של המועמד בשלושה תחומים: חשיבה כמותית, מילולית ואנגלית. לכולם ברור שכדי ל...
סניפים
נתניה,תל אביב
רוצה לחסוך זמן?
אנחנו נעשה את כל העבודה בשבילך
מסכים/ה לתנאי השימוש ומדיניות הפרטיות
 
מודעות פרסום
מפת אתר לגולש  |   פרסם באתר  |   תנאי שימוש
חברת לידר בע"מ (קורסים)
בית ברק, רחוב הרברט סמואל 37, חדרה
טלפון: 077-5501133
פקס: 153-4-6323192
מייל: leader@leaderltd.co.il
 
© כל הזכויות שמורות לאתר